Kaplama

GALVANİZ KAPLAMA Mavi Pasivasyon
Çinko kaplama sonrasında yüzeyde kalan gözle görülmeyen pürüzleri gidermek, kaplamanın malzemeye kazandırdığı korozyon direncini yükseltmek ve kaplamaya daha güzel bir görünüm kazandırmak için uygulanan pasivasyon türüdür.

GALVANİZ KAPLAMA Krom 3 - Mavi (Cr+3)
Üç değerlikli mavi pasivasyon; zararsız atıkları, yüksek ısıl dirençliliği, altı değerlikli mavi pasivasyona oranla daha yüksek korozyon direnci ve DIN 50 021 SS standardına uygunluğu açısından çinko kaplama sonrası oldukça avantalı pasivasyon ürünüdür.

GALVANİZ KAPLAMA Krom 3 - Sarı (Cr+3)
Üç değerlikli sarı (janjan) pasivasyon altı değerlikli pasivasyonlara nazaran daha yüksek korozyon mukavemeti sağlamakta ayrıca yüksek ısıl direnci, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen atık su parametreleri ve DIN 50 021 SS standardına uygunluğu ile de tercih edilen pasivasyon türüdür.

GALVANİZ KAPLAMA Sarı Pasivasyon
Çinko kaplama sonrasında uyglanan sarı pasivasyon; yüksek korozyon mukavemeti, hoş görünümü ve fiyat / performans avantajı ile oldukça fazla talep edilen pasivasyon türüdür.

GALVANİZ KAPLAMA Siyah Pasivasyon
Çinko kaplama üzerine siyah pasivasyon uygulamasıyla demir-çelik malzemelerin siyahlandırılmasıyla hem görünüm hem de korozyon direnci açısından ihtiyaca en üst düzeyde cevap verebilen pasivasyon türüdür.

BAKIR KAPLAMA
Bakır kaplı tellerimiz parlak tellerin bakır çözeltisine daldırılması yöntemiyle üretilmektedir. Yüzeydeki bakır oranı yaklaşık 0.2 mikrondur. Bakır kaplamanın amacı paslanmayı geciktirmek, yüzey kalitesini arttırarak kaplamaya daha uygun ortam hazırlamak ve punta kaynak uygulamalarında iletkenliği arttırmaktır. En yaygın kullanım alanı beyaz eşya sektöründe kondanser üretimi amaçlıdır.

FOSFAT KAPLAMA
Fosfatlama prosesi genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

1. Yağ alma ve temizleme

2. Pas alma ve tufal alma

3.  Aktivasyon

4. Fosfatlama

5. Son işlem (Pasivasyon ya da nötralizasyon)

Her bir işlem banyosu arasında kimyasal taşınımını engellemek için durulama banyoları yer alır. Durulama olmadığı taktirde, işlem banyolarının kimyasal içerikleri birbirinden farklı yapıda olduğundan, banyo ömürleri kısalır. Şartlara göre proses sıralaması uzatılabilir ya da kısaltılabilir. Örnek olarak, metal yüzeyinde pas söz konusu değilse asitle pas alma işlemine gerek yoktur. Diğer bir taraftan, bazı basamaklar da birleştirilebilir, fosfatlama ve yağ alma işlemi aynı banyoda uygulanabilir.

Birçok fosfatlama sistemleri içinden endüstriyel öneme sahip olanlar şunlardır; çinko fosfat, demir fosfat ve mangan fosfat. Bu fosfatlama tipleri genellikle demir ve çelik yüzeylere, daha az olarak da çinko kaplı (galvaniz) yüzeylere uygulanır. Alüminyum ve magnezyumun fosfatlanması ise bazı özel fosfatlama kimyasalları ile mümkündür. 

Fosfat kaplamaların yüzeye sıkıca bağlanıp tamamen kaplama yapabilmesi için metal yüzeyin yağ, pas, tufal ve diğer kirliliklerden tamamen arındırılması gerekir. 

Fosfatlama işleminden önceki temizleme, aktivasyon gibi önişlemler fosfat kaplamanın kalınlığına ve kristal büyüklüğüne büyük ölçüde etki eder. Bu durum bazen mekanik bazen kimyasal bazen de her iki şekilde de etkili olabilir.  Alkali yağ alma, solvent yağ alma ve asitle temizleme gibi kimyasal önişlemlerin fosfatlamaya etkisi büyüktür. Yüksek alkali yağ alma kimyasalları kullanıldığında birim alandaki çinko fosfat, demir fosfat ve mangan fosfat kaplama ağırlıkları daha fazla olmaktadır. Solvent yağ almalar kullanıldığında ise kaplama ağırlıkları daha az olur ve fosfatlama işlem süreleri de uzar.

Çelik türlerinin çok büyük çoğunluğu fosfatlama için uygundur. Otomotiv endüstrisinde kullanılan çeliğin tamamı fosfatlanabilir. Özellikle her tür derin çekme işlemine maruz kalan parçalar fosfatlamanın ardından boyanır ve korozyon dirençleri test edilir.

Elektro-galvaniz kaplı, sıcak daldırma galvaniz kaplı ya da bakır ve titanyum içerikli çinko kaplamalar da fosfat kaplanabilir. 

Fosfat kaplamaların rengi açık gri renkten koyu siyah renge kadar değişkenlik gösterir. Galvaniz yüzeylerdeki çinko fosfat kaplamalar çelik yüzeylerdekine göre çok daha açık renktedir. Fe+2 yoğunluğu, çeliğin fosfatlanmasında kullanılan banyoda daha fazla bulunduğundan, kaplama rengi daha koyudur. Mangan fosfatlama ile siyaha yakın en koyu kaplamalar elde edilir.

 
 

 

Sipariş Formu Kullanım Koşulları Gizlilik Politikası Site Haritası

© 2013 GÜNEŞ TEL